fbpx
לוגו לבן - MARKETING DOCTOR - מרפאת כאב דיגיטלי לעסקים

Responsive Design (עיצוב רספונסיבי או תגובתי) למה הוא כל כך חשוב?

כשאנחנו מדברים על "עיצוב תגובתי" המכונה גם "עיצוב רספונסיבי", אנו מתייחסים לטכניקה שבאמצעותה העמוד אינטרנט מתאים את עצמו באופן אוטומטי לגודל המסך של המכשיר ממנו גולשים – ייתכן וזה סמארטפון, טאבלט, מחשב נייד או שולחני. בעולם שבו הגלישה ממכשירים ניידים היא לא רק תופעה אלא נורמה, היכולת של עמוד אינטרנט להתאים את עצמו לגולש היא לא רק "nice to have", אלא חיונית.

השפעת העיצוב הרספונסיבי על חווית המשתמש

אז מה זה בעצם עיצוב רספונסיבי? כשאנו פותחים אתר במכשיר שונה, לפעמים אנו מופתעים לגלות שהתוכן לא מוצג כראוי. תמונות יכולות להיראות מעוותות, טקסטים יכולים להיכנס אחד לשני, ובכלל, החוויה איננה נעימה.

עיצוב רספונסיבי הוא התשובה לבעיה זו. הרעיון הוא שהאתר "יודע" מאיזה מכשיר אתם גולשים לפי גודל המסך והוא מסתדר בהתאם. במכשירים עם מסך גדול, כמו מחשב שולחני, התוכן יוצג באופן אחד. בסמארטפונים, התוכן יוצג אחרת, בצורה המתאימה הכי בשביל המסך הקטן.

לדוגמא, אם באתר שלכם יש עמוד המציג מגוון מוצרים בצורה הוריזונטלית, במחשב השולחני זה ייראה טוב. אבל אם מישהו מגיע מהסמארטפון שלו? אז באתר המעוצב בצורה רספונסיבית, המוצרים יסודרו אחרת, לרוב אחד מתחת לשני, כך שהחוויה תהיה נעימה וקלה.

המטרה היא להבטיח שאתם, המשתמשים, תקבלו את החוויה הטובה ביותר בכל פעם שאתם מבקרים באתר.

עיצוב תגובתי מאפשר לכם להעניק למשתמשים שלכם חוויה אופטימלית באתר, ללא קשר לגודל המסך ממנו הם גולשים. זה אומר שהכל, החל מהתמונות ועד לטקסטים, מוצג באופן המושלם בשבילם. בעבר, היה עלינו לגלול לצדדים, להגדיל או להקטין כדי לראות את כל התוכן. היום, בזכות העיצוב הרספונסיבי / תגובתי, האתר "מגיב" לצרכים שלנו ומציע חוויה גלישה חלקה.

מה ההבדל בין עיצוב מותאם לבין עיצוב רספונסיבי?

כשמדובר בבניית אתרים, שני המונחים "עיצוב מותאם" ו"עיצוב רספונסיבי" מתקבלים על הדעת באופן טבעי, אך הבדלים קיימים ביניהם, והם חשובים.

עיצוב מותאם:

התייחסות לגרסאות רבות של האתר, שכל אחת מהן מיועדת למכשיר מסוים. במעמד הגלישה, האתר מזהה את סוג המכשיר שבו המשתמש גולש (אם זה סמארטפון, טאבלט או מחשב שולחני) ומציג גרסה שהותאמה במיוחד לאותו המכשיר. הגרסה המותאמת מכילה את הקוד, העיצוב והתוכן הרלוונטיים לאותו מכשיר.

יתרונות:

אופטימיזציה מרבית: כל גרסה מיועדת במיוחד למכשיר מסוים, מה שאומר שהאתר יהיה אופטימלי לחלוטין למכשיר המסוים הזה.

גמישות בעיצוב: אפשרות ליצירת חוויה מיוחדת עבור כל מכשיר.

שליטה: ניתן לבחור באופן ממוקד אילו אלמנטים יוצגו על כל מכשיר.

חסרונות:

השדרוג והתחזוקה: יש להתעדכן ולבדוק שינויים בכל גרסה בנפרד.

זמן טעינה: בעת גישה לאתר, השרת צריך לזהות את המכשיר ולטעון את הגרסה המתאימה, מה שיכול להאט את זמן הטעינה.

עלות: בניית ותחזוקה של גרסאות מרובות עשויות להעלות הרבה יותר.

עיצוב רספונסיבי:

בעיצוב תגובתי אין לנו כמה גרסאות שונות לאתר. במקום זאת, ישנו קוד עיצוב אחד ש"מגיב" לגודל המסך ומתאים את עצמו בהתאם. אם אתם גולשים מהסמארטפון שלכם, העמוד יתאים את עצמו אוטומטית למסך הקטן. אם תחליפו למחשב שולחני, העמוד ישתנה אוטומטית לגרסה הרחבה יותר.

יתרונות:

אחידות: גרסה אחת לכל המכשירים מבטיחה אחידות בחווית המשתמש.

שדרוג ותחזוקה פשוטים: אין צורך לעדכן או לבדוק שינויים בגרסאות שונות.

אופטימיזציה למנועי חיפוש: מנועי החיפוש, כמו Google, מעדיפים אתרים בעלי עיצוב תגובתי.

חסרונות:

אתגר בעיצוב: העיצוב התגובתי יכול להיות מוגבל יותר מבחינת הגמישות.

בעיות תאימות: במכשירים מסוימים, ייתכן שהעיצוב לא יתאים באופן מושלם.

זמן טעינה: עמודים עם עיצוב תגובתי יכולים לטעון איברים שאינם נדרשים במכשירים קטנים, מה שיכול להאט את הטעינה במכשירים אלה.

איך העיצוב הרספונסיבי משפיע על דירוג במנועי החיפוש?

כשאנו מדברים על גוגל, העיקרון הוא ברור: גוגל רוצה לספק למשתמשים שלה את התוצאות הטובות ביותר. כאשר אתר הוא תגובתי, הוא מספק חוויה משתמש מושלמת על כל מכשיר – אין צורך לגלול ימינה ושמאלה או להגדיל טקסט בצורה לא נוחה.

בנוסף, כשמשתמש גולש לאתר שלכם מכל מכשיר ומוצא את מה שהוא מחפש בצורה הכי טובה שיש, הוא מבלה יותר זמן באתר. זה משפר את שיעור היציאה מעמוד (Bounce Rate) שלכם, וגוגל מבחינה בכך ומעלה אתכם בדירוג.

אז מה המסקנה? אתר רספונסיבי הוא לא רק עניין של עיצוב אלגנטי או טכנולוגיה מתקדמת, הוא גם עניין של שיווק חכם. כאשר אתם משקיעים בעיצוב רספונסיבי לאתר שלכם, אתם לא רק מציעים חוויה טובה יותר לגולשים, אתם גם מגבירים את הסיכויים שגוגל תראה אתכם בעיניים טובות ותקדם אתכם בדירוגים.

שתפו
שתפו
שתפו

כותב הפוסט:

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:

אסטרטגיה שיווקית

אופטימיזציה למקסום ההכנסה – Yield Optimization

אסטרטגיה שיווקית

מפה תפיסתית – perceptual map

אסטרטגיה שיווקית

Negative SEO

אסטרטגיה שיווקית

למה כל בעל עסק צריך להכיר את לוח הבקרה למנהל השיווק?

אסטרטגיה שיווקית

בפסח תקראו לי "משה" או ש..

רוצים להתקדם?

דילוג לתוכן