fbpx
לוגו לבן - MARKETING DOCTOR - מרפאת כאב דיגיטלי לעסקים

הבנת חובות הנגישות והשפעתן בעולם הדיגיטלי

הבטחת חווית משתמש נגישה לחלוטין היא לא רק חובה מוסרית אלא גם דרישה משפטית. אי עמידה בתקני נגישות יכול לא רק להרחיק חלק ניכר מהקהל שלכם אלא גם לגרום להשלכות משפטיות. 

הבנה והטמעה של נגישות דיגיטלית היא הכרחית לכל ארגון שרוצה להצליח בנוף הדיגיטלי המודרני, או לפחות להימנע מתביעה משפטית. זה לא רק מספק ביטחון משפטי ומעורבות מוגברת של משתמשים, אלא הוא גם מועיל באופן משמעותי לדירוג שלכם במנועי החיפוש. במציאות התלויה יותר ויותר באינטראקציות דיגיטליות, הפיכת הפלטפורמה שלכם לנגישה לכולם היא לא רק המלצה טובה – זה פשוט הכרחי.

אנסה להציג בפניכם את ההיבטים המהותיים של חובות נגישות והשפעתם העמוקה על התחום הדיגיטלי.

מהי נגישות: מסגרת משפטית

נגישות היא הפרקטיקה של הפיכת אתרים, אפליקציות ופלטפורמות דיגיטליות לשימושים עבור אנשים עם מוגבלויות. חוקים כגון חוק האמריקנים עם מוגבלויות (ADA) והנחיות נגישות לתוכן אינטרנט (WCAG) מתארים את הקריטריונים הספציפיים שאתרים חייבים לעמוד בהם כדי להיחשב נגישים. חוקים אלו קיימים כדי להבטיח שלכל אחד, ללא קשר ליכולותיו הפיזיות או הקוגניטיביות, תהיה גישה שווה למידע ולשירותים דיגיטליים.

החשיבות של עמידה בתקני נגישות

הקפדה על תקני נגישות מביאה למספר עצום של יתרונות החורגים מעבר לציות לחוק. זה משפר את תדמית המותג, משפר את מעורבות המשתמשים ויכול לשפר משמעותית את הדירוג שלכם במנועי החיפוש. אתר שמכיל טכנולוגיות מסייעות שונות כמו קוראי מסך או תצוגות ברייל לא רק יספק חווית משתמש עשירה יותר אלא גם יאפשר גישה דמוגרפית רחבה יותר, ובכך עשוי להגדיל את בסיס הלקוחות.

כיצד נגישות דיגיטלית משפיעה על קידום אורגני למנועי חיפוש

אמנם נגישות דיגיטלית ואופטימיזציה למנועי חיפוש (SEO) עשויות להופיע כשתי דיסציפלינות נפרדות, הן קשורות זה בזה יותר ממה שניתן לשער. שתיהן שואפות לשפר את חווית המשתמש ולהפוך את התוכן ליותר קל לניווט ושמיש.

מדדי מעורבות משתמשים ונגישות

אחת הדרכים המשמעותיות ביותר שבהן נגישות משפיעה על קידום אתרים היא באמצעות מדדי מעורבות משתמשים כגון שיעור יציאה מדף כניסה, זמן שהייה באתר וצפיות בדפים בכל ביקור.

 • שיעור יציאה מדף הכניסה: אתרים שנגישים לכל המשתמשים, כולל בעלי מוגבלויות, צפויים לקבל שיעורי יציאה נמוכים יותר. שיעור יציאה מדף כניסה נמוך הוא אינדיקציה לחוויית משתמש איכותית, שהיא גורם שמנועי החיפוש לוקחים בחשבון בעת דירוג אתרים.
 • זמן באתר: כאשר אתר נגיש, משתמשים יכולים לנווט בקלות, למצוא את מה שהם צריכים, וסביר להניח שיקדישו יותר זמן בגלישה בתוכן. זמן ארוך יותר באתר הוא גורם נוסף שמשפיע לטובה על דירוג החיפוש.
 • צפיות בדפים בכל הפעלה: אתרים נגישים בנויים לרוב בצורה הגיונית יותר, מה שמעודד משתמשים לחקור יותר דפים במהלך הפעלה בודדת. צפיות מוגברות בעמודים בכל ביקור מאותתות למנועי החיפוש שהאתר מספק תוכן בעל ערך.

השפעה על פרמטרי SEO טכניים

נגישות דיגיטלית משפיעה על מספר היבטים טכניים של SEO:

 • HTML סמנטי: שימוש בתגי HTML סמנטיים כגון כותרות (<h1>, <h2> וכו') משפר את מבנה התוכן. זה הופך את התוכן לקל יותר להבנה הן עבור קוראי מסך והן עבור סורקי מנועי חיפוש.
 • טקסט חלופי: הכללת טקסט חלופי תיאורי לתמונות לא רק מועילה למשתמשים לקויי ראייה, אלא גם מספקת למנועי החיפוש יותר הקשר לגבי התוכן. גוגל מחשיבה טקסט חלופי כגורם דירוג.
 • זמן טעינת עמוד: שיטות עבודה מומלצות רבות של נגישות, כמו אופטימיזציה של קובצי מדיה, יכולות גם להפחית את זמני הטעינה של העמוד, גורם דירוג קריטי עבור מנועי החיפוש.

התאמה לנייד ונגישות

עם האינדקס הראשון של Google לנייד, זה חיוני שהאתר שלך יהיה נגיש ומותאם למשתמשים ניידים. תכונות כמו גופנים ניתנים להרחבה, גדלי כפתורים קלים ללחיצה ותפריטים ניתנים לניווט לא רק הופכים את האתר שלך לנגיש יותר אלא גם משפרים את הידידותיות לנייד – גורם מפתח בדירוג SEO.

קידום אתרים מקומי ונגישות

לאתרים נגישים יכולים להיות יתרון גם בקידום אתרים מקומי. תכונות כמו גופנים קלים לקריאה, ניווט פשוט וניגודיות גבוהה יכולות לגרום למשתמשים מקומיים יותר לעסוק בתוכן, ובכך לשלוח אותות חיוביים למנועי החיפוש.

סימון סכימה ונגישות

אתרים נגישים משתמשים לעתים קרובות בתגי סכמה כדי לתאר תוכן עבור מנועי חיפוש בצורה יעילה יותר. סימון סכימה גם מסייע לקוראי מסך להבין טוב יותר את התוכן, ובכך משפר את חווית המשתמש עבור אנשים עם מוגבלויות.

אופטימיזציה של חיפוש קולי

החיפוש הקולי הופך נפוץ יותר ויותר. אתרים העוקבים אחר הנחיות נגישות, כגון מתן תיאורים טקסטואליים לתוכן חזותי ואודיו, מתאימים יותר לאלגוריתמים של חיפוש קולי.

ההשלכות המשפטיות של אי ציות

אי עמידה בתקני נגישות דיגיטלית עלולה לגרום לתוצאות משפטיות חמורות. תביעות משפטיות הקשורות לנגישות דיגיטלית נמצאות במגמת עלייה, כשהן עולות לעסקים שלא ביצעו פעולות נגישות אלפי, אם לא מיליוני שקלים. חיוני וחובה על כל עסק לבצע ביקורת קבועה על הפלטפורמות הדיגיטליות שלו, כדי להבטיח שהוא מציית להנחיות הנגישות העדכניות ביותר.

כלים טכנולוגיים להבטחת נגישות

הטמעת כלים טכנולוגיים יעילים כדי להבטיח שהפלטפורמות הדיגיטליות שלכם יהיו נגישות לכל, כולל לבעלי מוגבלויות, היא חיונית. ישנם פתרונות טכנולוגיים שונים זמינים כדי לעזור לכם להפוך את האתר שלכם לנגיש יותר:

כלי בדיקה אוטומטיים

 • axe: זוהי ספריית חוקים בקוד פתוח לבדיקת נגישות. הוא משתלב עם סביבות פיתוח שונות, מסייע למפתחים בזיהוי ותיקון בעיות נגישות במהלך תהליך הקידוד.
 • WAVE: Web Accessibility Evaluation Tool (WAVE) הוא כלי מוערך לבדיקת נגישות של עמודי אינטרנט. הוא מספק משוב ויזואלי על האתר על ידי הזרקת אייקונים ואינדיקטורים ישירות לעמוד.
 • Siteimprove: כלי זה מספק תובנות מעשיות לפתרון בעיות נגישות ולשיפור חווית המשתמש הכוללת. זה גם מאפשר לפקח ולשמור על תאימות לאורך זמן.

קוראי מסך

 • JAWS (גישה לעבודה עם דיבור): זהו אחד מקוראי המסך הפופולריים ביותר, המספק תכונות רבות כדי להקל על ניווט ופרשנות תוכן למשתמשים לקויי ראייה.
 • NVDA (גישה לשולחן עבודה לא חזותי): זהו קורא מסך חינמי וקוד פתוח המציע תכונות דומות לאלו של JAWS. הוא תומך במספר שפות וניתן להפעיל אותו מכונן USB נייד.

פתרונות טקסט לדיבור ודיבור לטקסט

 • הקלדה קולית של גוגל: כלי זה ממיר שפה מדוברת לטקסט כתוב, ומסייע לאנשים שעלולים להתקשות בהקלדה עקב ליקויים פיזיים.
 • הכתבה של אפל: זמין במכשירי Mac, הכלי המובנה הזה מציע פונקציונליות בסיסית של דיבור לטקסט, אידיאלית עבור קטעי טקסט קצרים.

תוכנת ניווט במקלדת

 • Sticky Keys: תכונה זו מאפשרת למשתמשים ללחוץ על מקש אחד בכל פעם בעת יישום קיצורי מקלדת, ועוזרת לאלה שעלולים להתקשות ללחוץ על מספר מקשים בו זמנית.
 • מקשי עכבר: תכונת תוכנה זו מאפשרת לך להזיז את הסמן באמצעות לוח המקשים הנומרי, המשמשת כחלופה לעכבר מסורתי.

מנתחי ניגודיות צבע

 • Color Oracle: כלי זה מדמה כיצד האתר שלך נראה למשתמשים עם סוגים שונים של ליקויי ראיית צבע.
 • מנתחי יחס ניגודיות: כלים אלה מחשבים את הניגודיות בין צבעי הטקסט והרקע, ומבטיחים קריאה למשתמשים עם ראייה לקויה.

צגי ברייל

Freedom Scientific’s Focus Blue: צג ברייל נייד הפועל בצורה חלקה עם תוכנת קריאת מסך כדי לספק פלט מישוש למשתמשים לקויי ראייה.

מערכות האזנה מסייעות

מערכות לולאה (Loop Systems): אלה משמשות יחד עם מכשירי שמיעה כדי להגביר את הסאונד ישירות לאוזני המשתמש, אידיאלי עבור מצגות מולטימדיה.

תוספים לנגישות

UserWay: ווידג'ט זה מוסיף חבילת תכונות נגישות לאתר, כגון גופנים מתכווננים, ערכות נושא מנוגדות וניווט במקלדת, מבלי להשפיע על המבנה והעיצוב הקיימים.

אם אתם בונים אתר או שיש לכם כבר אחד, אתם חייבים לקחת את נושא הנגישות לתשומת לבכם בכל השלבים. ככל שהאתר שלכם גדול ומורכב יותר, ידרשו מכם יותר השקעה וירידה לפרטים. קחו את עלות הטיפול בנגישות בחשבון ותשקיעו את המאמצים הדרושים כבר מההתחלה, זה יכול לחסוך לכם הרבה זמן וכסף בעתיד.

שתפו
שתפו
שתפו

כותב הפוסט:

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:

אסטרטגיה שיווקית

אופטימיזציה למקסום ההכנסה – Yield Optimization

אסטרטגיה שיווקית

מפה תפיסתית – perceptual map

אסטרטגיה שיווקית

Negative SEO

אסטרטגיה שיווקית

למה כל בעל עסק צריך להכיר את לוח הבקרה למנהל השיווק?

אסטרטגיה שיווקית

בפסח תקראו לי "משה" או ש..

רוצים להתקדם?

דילוג לתוכן